Hľadá sa Najlepší slovenský videoklip. Neváhaj a prihlás sa!

Hľadá sa Najlepší slovenský videoklip. Neváhaj a prihlás sa!

Počas festivalu YouTopia sa v koncom septembra v Trnave bude po tretíkrát odovzdávať ocenenie pre Najlepší slovenský videoklip. Do súťaže sa môžu autori videoklipov prihlásiť do 22. augusta.

Kedysi malo videoklipovú kultúru pod palcom zopár televíznych staníc a v úvode 2000-cich rokov sa dokonca zdalo, že sa ich zlatá éra končí. Potom prišlo masové rozšírenie internetu, s ním aj YouTube a všetko sa zmenilo.

Videoklipy začali žiť vlastným životom, boli k dispozícii vždy a všade mimo dosah hudobných či televíznych dramaturgov. Z YouTubu sa stala hlavná platforma videoklipov a tie sa miesto reklamy na hudbu čoraz častejšie stávajú udalosťou samotnou, rovnocennou zložkou imidžu umelca a obsahom, s ktorým sa ďalej kreatívne pracuje na internetových platformách.

Je čas popri hudobných cenách vyzdvihnúť aj to najlepšie, čo vzniká na slovenskej videoklipovej scéne. Cena pre najlepší slovenský videoklip sa na festivale digitálnej kultúry YouTopia udeľuje od roku 2020. Prihlásiť sa môže každý, kto je občanom Slovenskej republiky alebo tu pôsobí. Stačí, aby bol videoklip pre slovenského interpreta zverejnený na akejkoľvek streamovacej platforme v čase od 1. júla 2021 do 30. júna 2022.

O víťazovi súťaže v tomto ročníku rozhodne päťčlenná porota, do ktorej si zasadne aj víťazka minuloročnej súťaže, režisérka Jay Walker. Po druhýkrát do poroty zasadne animátor a režisér Andrej Kolenčík a oblasť hudobného priemyslu zastúpi tentoraz Michal Berezňák, šéf LALA Slovak Music Export. Scenáristku Ivanu Sujovú mnohí určite poznajú ako výkonnú a programovú šéfku festivalu animovaného filmu Fest Anča a päticu uzatvára Filip Kováč, ktorý ma za sebou nielen skúsenosti z práce v hudobných vydavateľstvách, ale aj ako organizátor vlastných hudobno-vizuálnych podujatí.

Festival YouTopia vznikol v roku 2019 na pôde trnavského kultúrneho centra Malý Berlín. Prináša to najlepšie a najpozoruhodnejšie zo sveta internetu. Tematické workshopy, koncerty známych mien najmä z rapovej, trapovej a elektronickej scény, diskusie s autormi virálnych klipov a videoremixov či prednášky o aktuálnych internetových javoch. Na aktuálnom ročníku sa preto môžu návštevníci tešiť napríklad na Sameya, Boy Wondera a Marka Damiana. Z vôd internetových tvorcov tentoraz stretnete Valu a Mišku z podcatu Sexuálna výchova či youtuberku Jancucik.

YouTopia navyše presúva obľúbené videoklipy z displejov mobilov a počítačov na veľké plátno, aby ste si ich mohli vychutnať ako v kine. Podrobnosti o súťaži a predpredaj vstupeniek na festival nájdete na www.youtopia.sk.