Poznáme Najlepší slovenský videoklip! Na festivale YouTopia odovzdali aj dve čestné ocenenia

V sobotu sa na trnavskom festivale YouTopia odovzdávalo ocenenie pre Najlepší slovenský videoklip. Do súťaže boli zaradené klipy, ktoré vznikli v období od júla 2021 do konca júna tohto roka a naozaj bolo z čoho vyberať. „Prekvapilo ma, akým spôsobom v dnešnej dobe pristupujú aj menej známi umelci k prezentácii svojej tvorby. Je naozaj zaujímavé vidieť, že sa neboja investovať značné prostriedky do vytvorenia výborného videa,“ zhodnotil súťažný výber Michal Berezňák, jeden z porotcov a šéf LALA Music Export.

O tohtoročnom víťazovi rozhodovala aj režisérka Jay Walker, ktorá si cenu z YouTopie odniesla vlani. „Bolo mi cťou, keď ma oslovili, aby som sa festivalu zúčastnila ako porotkyňa,“ uviedla Jay Walker, no dodáva, že hodnotenie bolo naozaj náročné. „Bolo tam toľko zaujímavých formátov a tvorcov. Brala som do úvahy celé spektrum parametrov každého projektu, od domácich animácií až po profesionálne produkčné kúsky. Medzi svojich favoritov som preto možno nevybrala tie, ktoré by vám napadli ako prvé. Žánrový rozsah klipov bol taký obrovský, že som cítila, že je dôležité zvážiť celý kontext každého z nich.“

Do súťaže sa dostala jedinečná ochutnávka toho, čo sa deje na slovenskej scéne

Ocitnúť sa na druhej strane rozhodovania v súťaži bol pre Jay Walker zaujímavý zážitok. „Výber videoklipov do súťaže bol podľa mňa spravodlivý, inkluzívny a zaujímavý. Vznikla tak naozaj jedinečná ochutnávka toho, čo sa deje na slovenskej hudobnej a videoklipovej scéne. A dozvedela som sa o mnohých nových tvorcoch a animátoroch, o ktorých som nikdy predtým nepočula,“ dodáva Jay, ktorá mala tú česť odovzdať ocenenie tohtoročnému víťazovi.

Odborná porota vyberala nielen podľa filmových kvalít. „Každý videoklip musí s hudbou korešpondovať a práve pri výrazne estetických klipoch bolo zaujímavé sledovať, ako pracujú s hudbou,“ uviedla Ivana Sujová, ktorá si taktiež sadla na porotcovskú stoličku. Scenáristku a riaditeľku festivalu FestAnča trochu zamrzelo, že v súťaži nebolo viac animovaných videoklipov. Na druhej strane sa jej páčila žánrová pestrosť súťažného výberu: „Mali sme na výber nielen veľa žánrov hudby, ale aj rôzne spracovania. Klipy boli nápadité, bolo vidieť vyššiu produkčnú hodnotu, to ale nebolo vždy zárukou lepšieho klipu,“ upozornila.

O víťazovi nakoniec rozhodli detaily

Rozhodovanie vôbec nebolo jednoduché. „Vo finálnom výbere sme mali ako porotcovia viacerých favoritov a rozdiely medzi nimi neboli až také veľké, takže rozhodovali maličkosti,“ uviedol Andrej Kolenčík, člen odbornej poroty, a pochvalne dodáva, že aj tie, spomedzi ktorých vyberali víťaza v užšom výbere klipov, sa môžu merať so zahraničnou produkciou.

Víťazom tohto ročníka sa stal Adam Rohal, ktorý režíroval videoklip pre skladbu Nemůžu tě soudit, ktorá vznikla v spolupráci Hasana a Saula. „Je v ňom viacero faktorov, ktoré dokopy vytvárajú koherentný zážitok,“ uviedol animátor a režisér Andrej Kolenčík a dodáva: „Hudba funguje s obrazom, čo je základ, ale zaujal ma aj svojou snovou atmosférou, tým, že dokáže divákovu pozornosť udržať aj napriek minimu protagonistov a akcie, čo nie je nikdy jednoduché. Má zaujímavú lokáciu a architektúru, možno pre niekoho netypickú pre spojenie s touto hudbou a taktiež je to veľmi výtvarný klip.“

Porota udelila aj čestné uznania

Videoklipov, ktoré v štvorčlennej porote rezonovali, bolo viacero, no napokon udelila len dve čestné uznania. Medzi finalistami sa mihol napríklad videoklip skupiny Tosltoys pre skladbu Dokola od Michala Mikuša. „Veľmi sa mi páčil esteticky, pretože mal vybudovanú mizanscénu z miniatúr a myslím, že sa hodil k nálade tej piesne. Bol tiež veľmi iný, a to je pre mňa osviežujúce,“ uviedla Ivana Sujová. Podarený bol podľa Adreja Kolenčíka aj klip k skladbe Listy (repy) od Vladimíry Husárovej, ktorý režírovala Vladimíra Hradecká. Vybočoval totiž z ostatnej klipovej a hudobnej produkcie.

Pre Jay Walker bol zaujímavý videoklip skladby Kamilka od Slava Turanca. Rodená Američanka sa po pozretí klipu s radosťou zatúlala do bizarných zákutí slovenského YouTubu, na ktorom vzniká pestrý komediálny a virálny obsah. „Tento klip bol podľa mňa vtipný takým veľmi slovenským spôsobom. Navyše, aj hudba bola veľmi zábavná, a tak mi to utkvelo v pamäti.“

Ocenený čestným uznaním bol nakoniec iný obľúbencom poroty, a to videoklip režiséra Adama Terlandu pre skladbu Netancujem, kývem hlavou od skupiny Berlin Mason. „Dokonale sa im podarilo dostať energiu z hudby do videa a funguje to výborne,“ chváli ich tvorbu Michal Berezňák. Druhým oceneným je režisér Samuell Hoffman, ktorý má na svojom konte videoklip k skladbe Šaty od Marka Damiana. Porota na ňom taktiež vyzdvihla výborný súlad vizuálu a hudobnej zložky, no aj profesionálnu produkciu.

Ocenenia pre najlepšie slovenské klipy sa na festivale YouTopia odovzdávali po štvrtý raz. Ide o jediné ocenenie svojho druhu na Slovensku. Zasadené je, navyše, do špecifického konceptu festivalu, ktorý sa venuje digitálnej kultúre. Po rozpačitých rokoch po prelome milénií a poklese záujmu zo strany klasických i hudobných televíznych staníc si videoklipy našli svoj skutočný domov práve na internete.

Festival YouTopia chce upriamiť pozornosť na kvalitnú slovenskú videoklipovú tvorbu a vo svojom programe prepája súčasnú hudbu a videoklipovú kultúru so súčasnými tvorcami internetového obsahu.

Organizátormi festivalu sú trnavské kultúrne centrum Malý Berlín a Nádvorie, priestor súčasnej kultúry. Festival finančne podporilo Nádvorie a z verejných zdrojov festival podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Za podporu organizátori ďakujú aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko, Trnavské rádio, Hudba.sk, Hashtag, Full Moon a Swine Daily.