Program festivalu

Zrní (YouTopia2020)

Zrní + Hrdina

koncert + live gameplay

S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú ikonou novátorstva na českej alternativnej scéne. Od hrania na ulici sa talentom a snahou vypracovali na jej pomyselný vrchol. Vzhľadom na štýlovú otvorenosť a inštrumentálnu zrelosť je v ich nezameniteľnej hudbe počuť akordeón i beatbox, flautu i experimenty s looperom. Akusticko-elektronická hudba s mnohovrstevnatými textami sa tak chvíľami ponára aj do muzikantských krajín tanečnej hudby a ambientu.

Aj keď v tomto roku vydali nový radový album „Nebeský klid“, tento koncert bude patriť predovšetkým piesňam z albumu „Hrdina počítačový hry jde do světa“ v jedinečnom spojení so synchronizovaným premietaním nezávislej hry „Hrdina“ (2019), ktorú na motívy ich hudby vytvoril trnavský vývojár Dalibor Bartoš (DExUS).

Covideo (YouTopia 2020)

Covideo – videoklipy z karantény

premietanie

6. marca 2020 bol na Slovensku oznámený prvý prípad nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie nazvané COVID-19. O necelý týždeň 12. marca vláda vyhlásila núdzový stav a v boji s pandémiou vedenie štátu postupne prijalo opatrenia, ktoré patrili k najprísnejším v Európe a vo svete. Zdalo sa, že život v krajine sa na dva mesiace zastavil. Verejné priestranstvá sa vyľudnili, obchody, reštaurácie, bary, športové aj kultúrne centrá sa pozatvárali. No kultúra a hudba žili naďalej, presťahované do domácností či na internet. A neprestali vznikať ani videoklipy. Ako si ich tvorcovia poradili so závažnými produkčnými obmedzeniami, uvidíte v tejto programovej sekcii.

Jana a ja (YouTopia 2020)

JANA A JA

koncert

Jana Krčmárová je umelkyňa s citom pre poéziu a kompozíciu. Hudbe sa venuje sólovo (klavír a spev) a v komorných zoskupeniach (Ľuboš Šrámek, Lucia Pintérová, Peter Kunzo). Jej prednosťou je prirodzený prednes vlastných autorských skladieb v slovenčine. Vystupuje aj v rámci multižánrových a literárnych podujatí (Dobrý trh, DOT. Contemporary Art Gallery, Noc divadiel). Je členkou literárneho klubu Generácia, bola ocenená na literárnych súťažiach. Jej debutový album Lesokruhy vychádza práve v týchto dňoch, na Nádvorí vystúpi sólo.

NSFW (YouTopia 2020)

Najlepšie alebo najhoršie NSFW videoklipy

komentované premietanie

Videoklipy ako pôvodne televízny formát väčšinou chcú byť vhodné pre celú rodinu. Našťastie však nie všetky. Výber tých, ktoré sa objemom „mládeži nevhodného“ obsahu výrazne vzďaľujú vysielacím normám, prinesie nočná projekcia v Kubiku. Zostavuje a uvádza Michal „Bliksa“ Kabát, odborný asistent na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v oblasti digitálnych médií a grafiky, organizátor podujatí ako UniCon a Game Days Trnava.

Blame Your Genes, foto Marek Pupak (YouTopia 2020)

Blame Your Genes

koncert

Blame Your Genes je sólový elektronický projekt Lukáša Zdurienčíka z indie-popovej skupiny Elections In The Deaftown, ktorým hrá na strunu vyznávačom rovných aj zlomených beatov. Klubové parkety privádza do varu tanečnejšími žánrami ako sú house, elektropop alebo breakbeat. Domácu scénu prekvapil rozmanitosťou a vyzretosťou svojho 5-trackového debutového EP „Liquid White“ (2018), ktorým si vyslúžil aj shortlist na Rádiohlavách v kategórii Objav roka.

Pocta Jánovi Roháčovi

Ján Roháč (YouTopia 2020)

V októbri tohto roku uplynie 40 rokov od smrti výnimočnej osobnosti česko-slovenského divadla, filmu a televízie. Ján Roháč sa narodil na Slovensku, no vďaka svojmu talentu dobyl aj Prahu. Už ako mladík režíroval Jana Wericha i Miroslava Horníčka v Divadle ABC aj dvojicu Suchý + Šlitr v Semafore. Vo filme okrem spolupráce na svetoznámych projektoch Laterna magika a Kinoautomat patril k priekopníkom hudobných hraných filmov, keď v roku 1964 spolurežíroval muzikál Kdyby tisíc klarinetů. V televízii zasa patril k prvým autorom videoklipov, ktoré sa vtedy ešte označovali ako filmové alebo televízne pesničky.

Kdyby tisíc klarinetů (YouTopia 2020)

Kdyby tisíc klarinetů

r. Ján Roháč, Vladimír Svitáček / Československo / 1964 / 130 min

Legendárny protivojnový muzikál spojil na plátne množstvo populárnych osobnosti vtedajšej domácej pop-music (Waldemar Matuška, Hana Hegerová, Eva Pilarová, Karel Gott, Jiří Suchý, Jiří Šlitr…). Vo fiktívnom kúpeľnom mestečku Alkalis je odhalená socha J. S. Bacha. Práve v tom čase dezertuje z miestnej posádky pacifistický vojak Schulze a v stráženom priestore dôjde k zázračnej premene zbraní na hudobné nástroje. Na mieste kurióznej udalosti natáča televízna reportérka Tereza (Jana Brejchová), ktorá má na pokyn svojho šéfa pripraviť v kasárňach veľkolepú revue. Akciu sa snažia prekaziť militantní dôstojníci…

Zdroj obrázka © Státní fond kinematografie

Jan Roháč: Zdvořilý Woody

Filmové pesničky Jána Roháča

Pravdepodobne prvú televíznu inscenáciu populárnej piesne vytvoril režisér Ladislav Rychman v roku 1958 pre pieseň Dáme si do bytu protagonistov Ireny Kačírkovej a Josefa Beka. Na prelome 50. a 60. rokov začali s formátom filmovej pesničky pracovať aj Ján Roháč so svojím spolurežisérom V. Svitáčkom. Zapojením typickej roháčovskej nápaditosti, humoru a dejových zápletok v najbližších rokoch rozvinuli tento formát až do podoby ozajstných krátkych filmov. Sekcia predstavuje výber z Roháčových videoklipov z rokov 1960 – 1972 s piesňami od legiend ako Jiří Suchý, Karel Gott či Hana Hegerová.

Samčo, brat dážďoviek (YouTopia 2019 © Malý Berlín

Z hlbín domáceho videoklipového bizáru

komentované premietanie

Prierez najčudesnejšou tvorbou slovenských a českých hudobníkov, ktorá sa ocitla na YouTube. Extrémne formy ľudskej kreativity v podaní domácich audiovizuálnych kutilov. Od gospelu až po noise, od VJ-ingu mobilným telefónom až po digitálnu animáciu, rozličné žánre, formy a prístupy, ale vždy 100 % originál. Zostavuje a uvádza Samčo, brat dážďoviek, multimediálny umelec.

Oskar × Dude The Wolf × Dusan Vlk & David-San

koncert

Oskar je 18-ročný raper z košickej crew Club 17, ktorý v apríli 2020, iba dva mesiace po prvom singli, vydal debutový album Nonsense (Universal Music). Na albume má spolupráce so svojou crew, ale aj s trapovým projektom Fvck_Kvlt trnavského Denisa Banga. Oskar je predstaviteľom novej školy slovenského rapu, ktorý do svojej lyriky pretavuje svoj pohľad na každodennú realitu, často s pocitom trpkosti, sklamania či beznádeje. Stojí nielen za textami svojich skladieb, ale tiež za grafickým dizajnom albumu a videoklipmi.

Dude The Wolf je ďalší zástupca mladej košickej hudby. S Denisom Bangom ho zasa spája to, že má tiež väzby na punkovú scénu. Počuť to aj v jeho beatoch; drsnú realitu nereflektuje iba textovo a jeho hudobný štýl sa dá označiť ako industrial- alebo noise-trap.

Ďalší východoslovenskí underdogs Dusan Vlk & David-San tvoria alternatívu lokálneho rapu od roku 2013 a sú aj pôvodní hráči labelu Vlčá Svorka. Skalní milovníci temnejšej atmosféry, ktorou radi obohacujú hudobné výtvory v ich dielni („nahrávky v ateliéri“). Raz za čas s nimi vychádzajú na verejnosť. A teraz došiel čas na Trnavu.

Krvavá pani + Andrej Danóczi

Kubala: Krvavá pani (YouTopia 2020)

Krvavá pani + Andrej Danóczi

premietanie + živý soundtrack

Animovaný film o zločine a láske, inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej. Alžbeta Bátoriová je obľúbená a spravodlivá panovníčka až do momentu, keď príde o srdce. Vtedy sa zmení na krutú a chladnú. Na motívy známej povesti o čachtickej hradnej panej a jej strašných zvykoch vytvoril Viktor Kubal pred 40 rokmi jedno z najdôležitejších diel slovenského animovaného filmu. Na pozadí romantického ľúbostného príbehu s prvkami komiky a tragiky je zachytený večný boj dobra so zlom. Film premietame s novým soundtrackom od všestranného trenčianskeho hudobníka a umelca Andreja Danócziho, ktorý ho predvedie naživo.

Andrej Danóczi

Dlhoročný solitér trenčianskej podzemnej hudby. Skladať začal v roku 2004 a odvtedy samostatne vydal desiatky prevažne čisto inštrumentálnych albumov, v ktorých lieta od „tradičného“ art-rocku po experimenty s počítačovo generovaným ľudským hlasom. Jeho hudba je nepredvídateľná a nezaraditeľná, takže očakávajte nečakané.

Súťaž slovenských videoklipov, blok 1

premietanie

• Papyllon: What About Tonight (r. Michal Ďuriš)
• Zuzana Mikulcová: Hovor mi (r. Dominik Janovský)
• Bitman: Ou Shit (r. Michal Nemtuda)
• Živé kvety: Idem si svojím tempom (r. Soňa Maletz)
• Fobia Kid: Ty brďo (r. Daniel Gavenda)
• Para: Svadobná (r. Michal Pusztay)
• Drť: Puntičkár (r. Ivan Ostrochovský)
• Strapo: 90s (r. neuvedený)
• Blame Your Genes: Limbo (r. Katarína Gramatová)
• Čisté tvary: Leť (r. Marián Vredík)
• Billy Barman ft. Gleb: Ukáž vrecká (r. Dužan Duong, Adam Mach)
• Diego: Wasteland (r. Matej Longauer)
• Jana Kirschner: Dunaj (r. Teodor Kuhn)

klipers (YouTopia 2020)

klipers

koncert

Nový a zaujímavý objav na československej scéne. Predstavuje zmes synthfolku, elektroniky, post-rocku a vyniká spojením jedinečného prejavu interpreta s intímnou dark wave poéziou a tradičným českým pesničkárstvom. Vystúpenia sa miešajú so živými loopovacími sekvenciami, samplovaním, bicími a gitarou.

Súťaž slovenských videoklipov, blok 2

premietanie

• Majk Spirit ft. Richard Müller: Nie som tu náhodou (r. Roland Wranik)
• Lannne: Bad Manners (r. Juraj Peták)
• Longital: Slová (r. Branislav Vincze)
• Medial Banana a Polemic: Staré časy (r. Radovan Marček, Lenka Mišincová)
• Prezident Lourajder: Čierna (r. Adam Mach, Mišo Ormos)
• Katarzia: Drag Queen (r. Tomáš Procházka)
• Boy Wonder: Ukáž mi lásku (r. Suledsgn, Nefkus)
• Ľudové mladistvá: Húsky (r. Slavo Turanec)
• YinYoung: What?! (r. Daniel Michalík)
• Trolejboys: Voodoo (r. Trolejboys)
• Fvlcrvm: Meaning (r. Paulína Mačáková)
• Fallgrapp: Keď padal sneh (r. Simon Seriš)

Harmonogram festivalu

Program na Nádvorí je voľne prístupný

Program v Malom Berlíne a Kubíku je zahrnutý v cene permanentky (5 € v predpredaji, 7 € na mieste). V prípade nepriaznivého počasia sa podľa možností časť programu môže z Nádvoria presunúť do hlavnej sály Malého Berlína.

18:00 – Malý Berlín – Covideo – videoklipy z karantény / premietanie

19:00 – Malý Berlín – Súťaž slovenských videoklipov 1 / premietanie

19:00 – Nádvorie – Klipers / koncert

20:30 – Malý Berlín – Súťaž slovenských videoklipov 2 / premietanie

20:30 – Nádvorie – Kdyby tisíc klarinetů / Pocta Jánovi Roháčovi / premietanie

21:00 – Kubik – Oskar × Dude The Wolf × Dusan Vlk & David-San / koncert

22:30 – Malý Berlín – Blame Your Genes / koncert

23:00 – Kubik – Najlepšie alebo najhoršie NSFW videoklipy / premietanie

14:00 – Malý Berlín – Súťaž slovenských videoklipov 1 / repríza / premietanie

15:30 – Malý Berlín – Filmové pesničky Jána Roháča / Pocta Jánovi Roháčovi / premietanie

16:30 – Malý Berlín – Súťaž slovenských videoklipov 2 / repríza / premietanie

18:00 – Malý Berlín – Z hlbín domáceho videoklipového bizáru / premietanie

19:00 – Malý Berlín – Vyhlásenie výsledkov súťaže videoklipov

19:00 – Nádvorie – JANA A JA / koncert

20:30 – Nádvorie – Krvavá pani & Andrej Danóczi / premietanie + živý soundtrack

21:00 – Malý Berlín – Zrní + Hrdina / koncert + live gameplay

22:30 – Malý Berlín – Tajný koncert & afterpárty